Ciśnieniomierz czyli urządzenie które zawodowo zwane jest sfigmomanometrem. Ciśnieniomierz to aparat, jakiego misją jest pomiar tętniczego ciśnienia krwi czyli ciśnienia.

Prawidłowe ciśnienie krwi to bardzo istotna rzecz albowiem, jego zachwiania mogą nieść dużo dolegliwości. Niejednokrotnie nawet nie zdajemy sobie sprawy, iż zmniejszenie ciśnienia może dostarczyć ogromną ulgę w wielu dolegliwościach. Ciśnieniomierz to przyrząd, jaki w niezwykle łatwy sposób skontroluje nasze ciśnienie a tymże samym przekaże nam odpowiedź czy to właśnie ono jest przyczyną naszych schorzeń.

Rodzaje ciśnienia tętniczego u człowieka:

Badając ciśnienie dostajemy zawsze dwie liczby, pierwsza z nich przedstawia nam jakie mamy ciśnienie skurczowe, drugie natomiast jest to ciśnienie rozkurczoweCiśnieniomierz, zwłaszcza ten mało profesjonalny, jaki nabywamy do użytkowania w warunkach domowych, często może nas oszukać, zatem należałoby pomiar ten zrobić dwukrotnie, aby posiadać gwarancję, iż otrzymany wynik jest prawidłowy.

Ciśnienie skurczowe jest to ta wyższa liczba, jego odpowiednia wartość to 120, jeśli dokładnie taka wartość ukarze się naszym oczom podczas pomiaru ciśnieniomierzem to możemy być szczęśliwi z swego ciśnienia skurczowego. Ciśnienie rozkurczowe to ta mniejsza liczba, często jest ona bardziej lekceważona, nawet jeśli nie mieścimy się w normie. U zdrowego człowieka znakomicie jest jeśli ciśnienie rozkurczowe wynosi 80.

Apteczka w każdym mieszkaniu powinna być wyposażona w ciśnieniomierz, jego zakup nie jest jakimś ogromnym obciążeniem, automatyczny ciśnieniomierz naramienny do warunków domowych możemy bez problemu zakupić do 100 zł, jest to stawka, która u osób cierpiących na nadciśnienie może uratować nam nawet życie.

Znamy już odpowiednie wskazanie ciśnieniomierza, kiedy jednakże należy się zmartwić, bo wiadomo nie jest to wtedy jak otrzymane ciśnienie jest o 10 mm Hg za małe lub też za duże.

Niewątpliwie należy udać się do doktora jeśli ciśnieniomierz będzie wskazywał ciśnienie skurczowe ponad liczby 160, natomiast ciśnienie rozkurczowe ponad wartości 100. Jeżeli otrzymany pomiar przekroczy podane liczby jest to sygnał, iż z naszym zdrowiem może być coś nie dobrze i musimy rozpoznać zarówno co sprowadziło podwyższenie ciśnienia jak i za pomocą głównie pigułek obniżyć te liczby. Głównymi objawami nadciśnienia są:

  • bóle głowy w okolicach potylicy
  • bezsenność
  • zawroty głowy
  • problemy z widzeniem
  • krwotoki z nosa

Sygnałów jest o wiele więcej, wyżej wymienione są jednakże głównie napotykane u osób narzekających na nadciśnienie.

Banner Content
Tags:

Related Article

No Related Article