Koła przemysłowe – charakterystyka

Koła przemysłowe to rozwiązanie, które opracowano z myślą o różnego rodzaju maszynach wymagających stałego transportowania na nieduże dystanse. Potrzeba taka pojawia się na ogół na obszarze różnego rodzaju zakładów przemysłowych, hal przemysłowych, a szczególnie magazynów i składów hurtowych.

Ze względu na duży zakres istniejących potrzeb na rynku dostępna jest szeroka oferta różnego rodzaju kół przemysłowych dostosowanych do rozmaitych warunków działania. Przygotowywane są z rozmaitych materiałów oraz mają budowę dostosowaną do działań, w których będą stosowane wyposażone w nie maszyny. Producenci maszyn na ogół zaopatrzą je w gotowe koła przemysłowe, w wielu przypadkach istnieje jednakże też możliwość dopasowania kół przemysłowych bezpośrednio do potrzeb meldowanych przez kupującego.

Zastosowanie kół przemysłowych

Koła przemysłowe na ogół stosowane są w przyrządach takich jak wózki magazynowe różnego rodzaju, maszyny, urządzenia pomiarowe czy aparatura. Wymaga się od nich nie tylko poruszania szybkiego, lecz również przebiegającego na odpowiednich zasadach. Muszą być zazwyczaj szybko wprawione w ruch, przemieszczać stabilnie i nie stwarzać problemów przy skręcaniu. Są to czynniki ważne w chwili zakupu sprzętu bądź w momencie dobierania zestawów kołowych do sprzętu już posiadanego.

Dostępne na rynku koła przemysłowe przedstawiają duży zakres zastosowań oraz powiązanych z nimi cech użytkowych. Poszczególne typy kół przemysłowych różnią się pomiędzy sobą materiałem, z jakiego został wyprodukowany ich bieżnik oraz obudowa oraz strukturą konstrukcyjną. W pierwszym przypadku mamy do czynienia przede wszystkim z trzema typami kół przemysłowych – kołami z żeliwa, z poliuretanu oraz z poliamidu. W drugim przypadku zakres rozwiązań obejmuje koła przemysłowe stałe oraz koła przemysłowe skręcające, koła przemysłowe z mechanizmem hamulcowym, a także koła o różnej wielkości obudowy.

W procesie doboru kół przemysłowych bierze się pod uwagę szereg czynników, które wpływają na to, jaki model zestawów kołowych zostanie wybrany do danego sprzętu. Podstawowym jest nośność, czyli wielkość ciężaru, które zostanie umieszczone na urządzeniu. Następne zagadnienie to manewrowość urządzenia, czyli siła konieczna do wprawienia go w ruch, utrzymania jego ruchu, stabilność toru jazdy czy możliwość skręcenia. Ważne przy doborze typu kół przemysłowych są też czynniki pojawiające się w miejscu działania urządzenia, poczynając od panującej w nim temperatury i wilgotności, a kończąc na obecności związków chemicznych, które mogą w różny sposób oddziaływać na kondycję koła magazynowego, a tym samym wpływać na jego użytkowość oraz bezpieczeństwo używania.

Banner Content
Tags: ,

Related Article